Şuranın iclasında Şərqi Zəngəzur və Qarabağ bölgələrində ümumölkə yerüstü radio kanallarının yayım ərazilərinin genişləndirilməsi müzakirə olunmuşdur.
20.07.2022 08:45
272
20 iyul 2022-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının bu il üçün 10-cu iclası keçirilmişdir.
İclasın gündəliyində duran birinci məsələ Şərqi Zəngəzur və Qarabağ bölgələrində "Azərbaycan Radiosu", "İctimai Radio" və "Azad Azərbaycan Radiosu" ümumölkə yerüstü radio kanallarının yayım ərazilərinin genişləndirilməsi olmuşdur. Belə ki, "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətindən, "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"ndən, "Azad Azərbaycan" Müstəqil Teleradio Kompaniyasından Şuraya daxil olmuş müraciətlər əsasında həmin bölgədə yerləşən müxtəlif radio-televiziya yayım stansiyalarından (RTYS-dan) FM diapazonunda radio yayım üçün qeyd edilən yayımçılara radiotezliklərin ayrılması məsələsi müzakirə olunmuşdur. Müzakirələrdən sonra Şuranın qərarları ilə Zəngilan rayonu ərazisində yerləşən "Mincivan" avtomatik RTYS-dan 100.5 MHs radiotezliyi, Qubadlı rayonu ərazisində yerləşən "Xanlıq" avtomatik RTYS-dan 103.5 MHs radiotezliyi, Kəlbəcər rayonu ərazisində yerləşən "Kəlbəcər" RTYS-dan 105.0 MHs radiotezliyi "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin istifadəsinə, Zəngilan rayonu ərazisində yerləşən "Mincivan" avtomatik RTYS-dan 99.5 MHs radiotezliyi, Qubadlı rayonu ərazisində yerləşən "Xanlıq" avtomatik RTYS-dan 101.5 MHs radiotezliyi "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"nin istifadəsinə, Xocavənd rayonu ərazisində yerləşən "Şahyeri" RTYS-dan 92.1 MHs radiotezliyi "Azad Azərbaycan" Müstəqil Teleradio Kompaniyasının istifadəsinə ayrılmışdır.
Daha sonra Fizuli rayonu ərazisində yerləşən "Əhmədbəyli" RTYS-dan 103.3 MHs radiotezliyində yayım aparan "Araz Radiosu"nun yayım radiovericisinin Xocavənd rayonundakı "Şahyeri" RTYS-na köçürülməsi məsələsi müzakirə olunmuşdur. Şuranın qərarı ilə Füzuli rayonu ərazisində yerləşən "Əhmədbəyli" RTYS-dan "Araz Teleradio" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin istifadəsinə ayrılmış 103.3 MHs radiotezliyi Xocavənd rayonundakı "Şahyeri" RTYS-dan 103.3 MHs radiotezliyi ilə əvəz olunmuşdur.

At the meeting of the Council, the issue of expanding the broadcasting territory of nationwide terrestrial radio channels in Eastern Zangezur and Karabakh regions was discussed.
20.07.2022 08:45
On July 20, 2022 the 10th meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held.
The first issue on the agenda of the meeting was the issue of expanding the broadcasting territory of the nationwide terrestrial radio channels "Radio Azerbaijan", "Public Radio" and "Radio Azad Azerbaijan". On the basis of the appeals received by the Council from the CJSC "Azerbaijani Television and Radio Programs", the "Public Television and Radio Broadcasting Company", the Independent Television and Radio Company "Azad Azerbaijan", allocation of radio frequencies in FM band from various radio stations (RTBS) located in these regions to broadcasters was discussed. After discussions, the Council took a decision to allocate 100.5 MHz radio frequency for broadcasting from the automatic RTBS "Minjivan" located on the territory of Zangilan district, 103.5 MHz radio frequency for broadcasting from the automatic RTBS "Khanlyg" located on the territory of Gubadli district, 105.0 MHz radio frequency for broadcasting from the RTBS "Kalbajar" located on the territory of Kalbajar district in use of the CJSC "Azerbaijani Television and Radio Programs", 99.5 MHz radio frequency for broadcasting from the automatic RTBS "Minjivan" located in the territory of Zangilan district, 101.5 MHz radio frequency for broadcasting from the automatic RTBS "Khanlig", located on the territory of Gubadli district for the use of the "Public Television and Radio Broadcasting Company", as well as 92.1 MHz radio frequency for broadcasting from the RTBS "Shakhyeri", located on the territory of Khojavend district, for the use of the İndependent Television and Radio Company "Azad Azerbaijan".
Further, the issue of transferring the radio transmitter "Radio Araz", broadcasting on 103.3 MHz radio frequency from the "Akhmedbeyli" RTBS, located in Fizuli district, to the "Shakhyeri" RTBS, located in Khojavend district, was discussed. By the decision of the Council, 103.3 MHz radio frequency allocated for use of the LLC "Araz Teleradio" for broadcasting from the RTBS "Akhmedbeyli" located in the territory of Fizuli district was replaced by 103.3 MHz radio frequency for broadcasting from the RTBS "Shakhyeri" located in Khojavend district.