MTRŞ-da Moldova Audiovizual Şurasının (CA) nümayəndələri ilə görüş keçirilmişdir.
27 may 2019-cu il tarixdə Milli Televiziya və Radio Şurasının sədri Nuşirəvan Məhərrəmov Moldova Audiovizual Şurasının sədri Dragoş Vikol və şura üzvü Artur Kozmanı qəbul etmişdir. Milli Televiziya və Radio Şurasının sədri qonaqları Azərbaycanda teleradio yayımı sahəsində olan son durum haqqında məlumatlandırmışdır. Həmçinin, Moldova Audiovizual Şurasının sədri Dragoş Vikol Moldovada bu sahədə baş verən yeniliklər barədə danışmışdır.
Görüşdə 2017-ci ildə Əməkdaşlıq Protokolunun imzalanmasından sonra tərəflər arasında olan əlaqələrin yeni mərhələyə yüksəlməsi, səmərəli əməkdaşlıq qurulduğu vurğulanmış, gələcəkdə daha sıx əməkdaşlığın həyata keçirilməsinin vacibliyi qeyd edilmişdir. Görüşün sonunda xatirə fotosu çəkilmişdir.

Chairman of NTRC Nushiravan Maharramov met the chairman of Audiovisual Council (CA) from the Republic of Moldova .
09.09.2020 13:11
291
On 27 May, 2019 the Meeting with the chairman of Audiovisual Council (CA) from the Republic of Moldova Dragosh Vikol and member of the Council Artur Cozma was held in National Television and Radio Council of the Republic of Azerbaijan. Chairman of NTRC Nushiravan Maharramov informed them about television and radio broadcasting sphere in Azerbaijan. Chairman of Audiovisual Council (CA) Dragosh Vikol, in his turn spoke about television and radio broadcasting sector and the innovations that have occurred recently in this area in Moldova.
During the meeting, it was said about the transition of relations to a new level after the signing in 2017 of the bilateral Cooperation Protocol and the importance of closer cooperation in the future. At the end of the meeting, a photo for memory was taken.