Milli Mətbuatın 149-cu ildönümü münasibətilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan mətbuatının banisi Həsən bəy Zərdabinin məzarları ziyarət olunub
19.07.2024 10:47
689
Milli Mətbuatın 149-cu ildönümü və 22 iyul – Milli Mətbuat Günü münasibətilə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Medianın İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Mətbuat Şurasının nümayəndələri Fəxri xiyabana gələrək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə güllər düzülüb.
Sonra Azərbaycan milli mətbuatının banisi, "Əkinçi" qəzetinin naşiri və redaktoru Həsən bəy Zərdabinin məzarı önünə əklil və güllər qoyulub, böyük mütəfəkkirin xatirəsi ehtiramla yad edilib.

On the occasion of the 149th anniversary of the National Press, flowers were laid at the graves of the National Leader Heydar Aliyev and the founder of Azerbaijani Press, Hasan bey Zardabi
19.07.2024 10:47
687
On the occasion of the 149th anniversary of the National Press and 22 July - National Press Day, representatives of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, Media Development Agency and Press Council of Azerbaijan have today visited the Alley of Honors to pay tribute to National Leader Heydar Aliyev, and lay wreaths and flowers at his grave.
They also paid tribute and laid flowers at the grave of prominent ophthalmologist and academician Zarifa Khanum Aliyeva.
Following this, wreaths and flowers were laid at the grave of the founder of the Azerbaijani National Press, publisher, and editor of the "Akinchi" newspaper Hasan bey Zardabi, to honor the memory of this outstanding thinker.