Media savadlılığı üzrə işçi qrupun (EMIL) birgə toplantısı onlayn formatda keçirilmişdir.
04 noyabr 2022-ci il tarixində Avropa İttifaqının Audiovizual Media Tənzimləyiciləri Qrupunun (ERGA) və Yayım Tənzimləyici Orqanların Avropa Platformasının (EPRA) media savadlılığı üzrə işçi qrupunun (EMIL) birgə toplantısı onlayn formatda təşkil olunmuşdur. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdir müavini Cəmilə Qəhrəmanova toplantının işində iştirak etmişdir.
İlk olaraq EMIL sədri Maria Donde "Etimad və xəbərlər: xəbər və məlumat savadlılığı necə işləyir?" mövzusu və olunacaq təqdimatlar ilə bağlı ətraflı məlumat vermişdir.
İclasda Fransanın yeni Sorbonna Universitetinin professoru, Divina Frau-Meigs tərəfindən "Dezinformasiya jurnalistika ilə media və informasiya savadlılığı arasında olan münasibətləri necə dəyişdirdi" adlı, Tomson Reuters Fondunun baş meneceri Heba Kandil tərəfindən fondun işləri və layihələrinə həsr olunmuş, Belçikanın KWB Sosial-mədəni təşkilatının koordinatoru Anya Van Boven tərəfindən "Halloween dəhşət turu: ailələr üçün xəbərlər və məlumat savadlılığı" adlı təqdimatlar edilmişdir. Bundan başqa, Guardian Fondunun (Böyük Britaniya) ibtidai təhsil şöbəsinin müdiri Elli Narevska iştirakçılara məktəblərdə və icmalarda xəbər və məlumat savadlılığı haqqında, Şimali Reyn-Vestfaliyanın Dövlət Media İnstitutunun media şöbəsinin referenti Rebeka Vasincki insanların gündəlik rəqəmsal həyatında etibarlı təhlükəsiz zona olan "Zebra" platforması haqqında məlumat vermişlər.
Təqdimatlar və çıxışlardan sonra mövzu ilə bağlı müzakirələr aparılmış, suallar cavablandırılmışdır.

The joint event of ERGA and EMIL was held in online format
On November 04, 2022, the joint event of the European Regulators Group for Audio-visual Media (ERGA) and EMIL, the Media Literacy taskforce of the European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) was held in online format. Deputy Head of Legal and International Cooperation Department of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Jamila Gahramanova also participated in the event.
Firstly, Maria Donde, EPRA Senior Vice-Chair & EMIL gave detailed information on subject of the event "Trust and news: how does news and information literacy work?".
Then, Divina Frau-Meigs, professor at the New Sorbonne University of France, presented "How Disinformation Reshaped the Relationship between Journalism and Media and Information Literacy", Heba Kandil, Senior Manager of Tomson Reuters Foundation spoke about foundation's work and projects, and Anya Van Boven, coordinator of the Belgian Social and Cultural Organization "KWB" made presentation on "Halloween horror tour: news and information literacy for families".
In addition, Elli Narevska, head of the Primary Education Department of The Guardian Foundation (UK), informed the participants about news and information literacy in schools and communities, and Rebeca Vasincki, a media director at the State Media Institute of North Rhine-Westphalia made presentation about the "Zebra" platform, which is a reliable safe zone in the daily digital life of people.
After the presentations and speeches, discussions were held on the topic and questions were answered.