Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının açıqlaması
01 avqust 2022-ci il tarixində ümumölkə yerüstü televiziya yayımçısı olan "AZTV" kanalının efirində saat 20.00-dan yayımlanan "AZTV Xəbər" proqramında Bakının və ümumiyyətlə Azərbaycanın son zamanlar çox müraciət olunan turizm istiqamətlərindən biri olduğunu göstərən süjet nümayiş olunmuş və turist kimi ölkəmizə səfər edən bir sıra əcnəbilərdən müsahibə alınmışdır. Reportajın efirdə olduğu müddətdə aşağı titrlərdə "qonaqlı-qaralı Bakı" sərlövhəsi qeyd olunmuşdur.
Bəzi onlayn media resurslarında və sosial şəbəkə səhifələrində həmin sərlövhənin bütün reportaj boyu efirdə olmasına baxmayaraq, yalnız qaradərili əcnəbi bir turistdən müsahibə alınarkən olan "skrin fotosu" yayılaraq bunun irqi ayrıseçkilik kimi qiymətləndirilməsinə cəhdlər göstərilir.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası bildirir ki, reportajın məzmununda və qeyd edilən titrlərdə heç bir ayrıseçkiliyə eyham belə sezilə bilməz. Hamımızın bildiyi və söz ehtiyatı ilə zəngin olan doğma dilimizdə tez-tez işlədilən "qonaq-qaralı" ifadəsində olan qara hissəsi heç bir halda rəng mənasında, həmin ifadənin süjet boyu efirdə nümayiş olunması da heç cür hər hansı irqi, etnik, dini və ya digər ayrıseçkiliyin nəinki təbliği, hətta nümayişi kimi də qəbul oluna bilməz. Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan dilinin etimologiya lüğətində "mal-qara", "qonaq-qara" tipli sözlərdə qara hissəsi cəmlik bildirir, yəni, "qonaq-qara" - "qonaqlar" deməkdir.
Bunları nəzərə alaraq, onlayn media redaksiyalarını, həmçinin, sosial şəbəkə istifadəçilərini belə xəbərləri, statusları və ya fikirləri paylaşanda daha məsuliyyətli olmağa və ictimaiyyəti yanlış yönləndirməyə cəhd etməməyə çağırırıq.

Statement of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan
On August 01, 2022 in the program "AZTV News", which was broadcast on nationwide terrestrial television channel "AZTV" from 20.00, story that Baku and generally Azerbaijan are one of the most popular tourist destinations in recent years was aired and a number of foreigners who visited our country as tourists were interviewed. While the report was on the air, the subtitle "qonaqlı-qaralı Bakı" was used.
Some online media resources and social network pages are attempting to interpret this as racial discrimination by sharing a "screenshot" taken during an interview with a foreign tourist, despite the fact that this subtitle was on the air throughout the report.
The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan states that there is no hint of discrimination in the content of the report and the mentioned subtitle. The second part of well-known expression "qonaqlı-qaralı", is commonly used in our rich native language, in no way means color, and the demonstration of this subtitle on the air throughout the report in no way implies not only propaganda, but also demonstration of any racial, ethnic, religious or other discrimination. It should be noted that in the etymological dictionary of the Azerbaijani language, the second part of words like "mal-qara", "qonaq-qara" means plural, so "qonaq-qara" means "guests".
Taking all this into account, we call on the editorial offices of online media, as well as users of social networks, to be more responsible when publishing such news, statuses or opinions and not to try to mislead the public.