01 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmiş və "Baku TV" kanalının efirində yayımlanan, sonradan həmin kanalın veb-saytında və sosial şəbəkə platformalarında yerləşdirilən, habelə digər onlayn media subyektlərinin saytlarında yayımlanaraq geniş rezonans doğuran "Arzunun vaxtı" proqramının 29 yanvar 2024-cü il tarixli buraxılışnda yer alan mövzu müzakirə olunmuşdur. Həmin proqram 16 yaşlı yeniyetmə qız və 32 yaşlı fiziki əlilliyi olduğu bildirilən gəncin evlənməsinə həsr olunmuş, onlardan müsahibə alınmışdır. Məlum olmuşdur ki, həmin yeniyetmə qız və gənc oğlan artıq bir neçə müddətdir ki, öz istəkləri ilə birgə ər-arvad münasibətlərində yaşayır və yaxın zamanlarda (qızın 17 yaşı tamam olanda) nikah bağlamalarını nəzərdə tuturlar.
Proqram zamanı onun aparıcısının bir neçə dəfə 18 yaşına çatmamış şəxsin qeyri-nikah əlaqələrində olaraq digər şəxslə birgə yaşama faktını pisləyən mesajlar verməsinə baxmayaraq, verilən suallar, həmin suallara cavablar, bu əməli etmiş şəxslər üçün yardım toplanması kampaniyasının keçirilməsi halı, əslində erkən nikahın əks-təbliği üçün nəzərdə tutulan proqramı faktiki olaraq həmin erkən nikahın təbliğinə yol açan vasitəyə çevirmişdir.
Audiovizual Şuranın mütəxəssislərinin apardıqları monitorinqlər və tərtib olunmuş hüquqi rəyə əsaslanaraq bildiririk ki, qeyd olunmuş fakt, yəni, müsahibə zamanı aparıcı və müsahiblər arasında dialoqda səsləndirilən fikirlər "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Qanunun 4.2.2-ci maddəsində öz əksini tapmış "cəmiyyət əleyhinə və hüquqazidd hərəkətləri, o cümlədən cinayətləri təbliğ edən informasiya", eyni zamanda həmin Qanunun 4.2.4-cü maddəsində nəzərdə tutulmuş "ailə institutunu nüfuzdan salan informasiya" olmaqla uşaqlar arasında dovriyyəsi qadağan edilən informasiyaya aid oluna bilər. "Media haqqında" Qanunun 14.1.15-ci bəndinə əsasən, mediada dərc olunan və ya yayımlanan informasiyada "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulmuş tələblərə əməl edilməlidir. Bu səbəbdən yuxarıda qeyd olunan müsahibə eyni zamanda bu müddəanın da pozulması və nəticə olaraq inzibati xəta kimi təfsir oluna bilər.
Audiovizual Şuranın üzvləri müzakirələr aparmış və ümumi mövqe o olmuşdur ki, proqramda işıqlandırılan hadisə və mövzu birtərəfli və natamam şərh olunmuş, bir sıra qanunvericilik tələbləri pozulmuşdur. "Baku TV" kanalının efirində belə halın ilk dəfə baş verməsini nəzərə alaraq Audiovizual Şuranın üzvləri yayımçıya yalnız xəbərdarlıq edilməsini dəstəkləmiş, ümumən bütün media nümayəndələrinə belə həssas hadisələrin müzakirəsi zamanı daha peşəkar olmalarını, müvafiq dövlət qurumları ilə kommunikasiya yaradaraq hadisənin daha dolğun işıqlandırmalarını, ümumən qanunvericiliyin tələblərini və ümumi qəbul olunmuş ictimai normaları əsas tutmalarını tövsiyə etmişlər.

The Audiovisual Council issued a statement regarding the program on "Baku TV"
On February 1, 2024 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held an online meeting to discuss a case related to the program "Arzunun vaxtı" (“Arzu’s time”) that was broadcast on "Baku TV" channel on 29 January 2024. The program was later posted on the channel's website and social networks, as well as on the websites of other online media entities, and caused a wide resonance. The program featured an interview with a 16-year-old girl who married a 32-year-old man with disabilities. It has been revealed that the teenage girl and the young man are in a consensual man-woman relationship for some time and plan to marry in the near future (when the girl turns 17).
Although the presenter of the program condemned that the person under 18 cohabiting with another person in an extramarital relationship, the questions asked, the answers given, and the campaign to raise funds for those who have committed this act, in fact effectively turned the program, intended to oppose early marriage, into a tool that promoted early marriage.
Based on the monitoring conducted by the specialists of the Audiovisual Council and the legal opinion prepared, we state that the above fact, i.e., the opinions expressed in the dialogue between the presenter and the interviewees, can be classified as information prohibited for circulation among children, being "information promoting anti-social, illegal actions, including crimes", as reflected in Article 4.2.2 of the Law "On Protection of children from harmful information", at the same time being "information undermining the institution of the family", as outlined in Article 4.2.4 of the same Law. The Article 14.1.15 of the Law "On Media" states that requirements stipulated in the Law "On Protection of children from harmful information" shall be complied with. Therefore, the aforementioned interview could be considered a violation of this provision and, consequently, an administrative offense.
The Members of the Audiovisual Council held discussions and the general position was that the event and topic covered in the program was interpreted one-sidedly and incompletely, which violated a number of legal requirements. As it was the first violation of this kind on "Baku TV", the Audiovisual Council only issued a warning to the broadcaster. In general, all media representatives were advised to be more professional when discussing such sensitive events, to be in close communication with the relevant state bodies in order to cover the event comprehensively and to comply with the requirements of the legislation and generally accepted social norms.