Audiovizual media subyektləri və reklam agentliklərinin nümayəndələri üçün yeni qəbul olunmuş Rəqabət Məcəlləsinə dair maarifləndirmə görüşü keçirilmişdir
09.04.2024 14:30
542
09 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə audiovizual media subyektlərinin və audiovizual mediada reklam xidmətləri göstərən şirkətlərin nümayəndələri üçün yeni qəbul olunmuş Rəqabət Məcəlləsinə dair maarifləndirmə görüşü keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəis müavini Cəfər Babayev cari ilin iyulun 1-dən qüvvəyə minəcək Rəqabət Məcəlləsinin əhəmiyyətindən, onun qəbul edilməsi zərurətindən söz açmış, məcəllənin əhatə istiqamətlərindən, habelə məcəllə qüvvəyə minənədək müxtəlif sahələrdə fəaliyyət edən təsərrüfat subyektləri üçün qanunvericiliyin izah olunması istiqamətində maarifləndirici görüşlərin təşkilindən danışmışdır.
Audiovizual Şuranın aparat rəhbəri Fazil Novruzov Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti ilə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası arasında mövcud sıx əməkdaşlıqdan, audiovizual media subyektləri tərəfindən reklam və rəqabət qanunvericiliyinə riayət olunmasının təmin edilməsi məqsədilə iki qurum tərəfindən həyata keçirilən birgə monitorinqlərdən, onların müsbət nəticələrindən danışmış, həmçinin, birgə təşkil olunan maarifləndirmə seminarlarının əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
Daha sonra Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin məsul əməkdaşları Rəqabət Məcəlləsi, onun qəbul olunması məqsədi, məcəllədə yer alan yeni anlayışlar, biznes subyektlərinin fəaliyyətinin dünya standartlarına uyğun həyata keçirilməsi üçün yeni məcəllənin faydaları, habelə bütün sahələrdə, o cümlədən audiovizual media sahəsində fəaliyyət edən şəxslərin rəqabət və reklam qanunvericiliyinə riayət etmələrinin vacibliyi və bu istiqamətdə Məcəllənin onların da maraqlarını qoruması barədə geniş təqdimatla çıxış etmişlər. Təqdimat çərçivəsində Rəqabət Məcəlləsində yer alan yeniliklər və onların bütün sahələrdə olan təsərrüfat fəaliyyətinə müsbət təsirlərinin olacağı iştirakçıların diqqətinə çatdırılmışdır.

An awareness-raising meeting was held with representatives of audiovisual media entities and advertising agencies on the newly adopted Competition Code
09.04.2024 14:30
540
On April 9, 2024 at the joint organization of the State Service for Antimonopoly Regulation and Consumer Market Control under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, an awareness-raising meeting was held on the newly adopted Competition Code with representatives of audiovisual media entities and companies providing advertising services in audiovisual media.
The Deputy Head of the State Service for Antimonopoly Regulation and Consumer Market Control Jafar Babayev, who opened the event with an opening speech, spoke about the importance and necessity of adopting the Competition Code, which will enter into force on July 1 of this year, and also informed participants about the areas covered by the Code, as well as about the holding of such educational meetings in order to clarify the legislation for business entities operating in various fields, before its entry into force.
The Head of the Office of the Audiovisual Council, Fazil Novruzov, in turn, spoke about the existing close cooperation between the State Service for Antimonopoly Regulation and Consumer Market Control and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, informed about joint monitoring carried out by the two bodies to ensure compliance by audiovisual media entities with the requirements of advertising and competition legislation, as well as on the positive results achieved, and noted the importance of jointly organized awareness-raising seminars.
Then representatives of the State Service for Antimonopoly Regulation and Consumer Market Control presented an extensive presentation on the Competition Code, the purpose of its adoption, the new concepts contained in the Code, the advantages that the Code provides for the implementation of the activities of business entities in accordance with international standards, and the importance of compliance with competition and advertising laws by persons operating in all spheres, including audiovisual media, and on the protection by the Code of their interests in this direction as well. The presentation also introduced the innovations contained in the Code and reflected the positive impact they will have on economic activity in all areas.