Audiovizual media sahəsində reklam fəaliyyəti ilə bağlı seminar keçirilmişdir
4 noyabr 2022-ci il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə audiovizual media sahəsində reklam fəaliyyəti ilə bağlı maarifləndirmə seminarı keçirilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli təmsil etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə seminar iştirakçılarına məlumat vermiş, bu cür seminarların təşkili, eləcə də iki qurum arasında əməkdaşlığın televiziya və radioda reklam fəaliyyətinin tənzimlənməsinə töhfə verəcəyini vurğulamışdır.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov reklam fəaliyyətinin tənzimlənməsi istiqamətində iki qurum arasında birgə fəaliyyətin təşkil edilməsini yüksək qiymətləndirmiş, bu sahədə nəzərdə tutulan işlərdən danışmışdır.
Seminarda televiziya və radio yayımında reklam və sponsorluğun xüsusiyyətləri, qanunvericiliyin tələbləri, "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa təklif olunan əlavə və dəyişikliklər, haqsız, qeyri-dəqiq və gizli reklam haqqında qanunvericiliyin tələbləri, Dövlət Xidmətinin reklam fəaliyyətində nəzarət istiqamətləri və digər mövzularda çıxışlar dinlənilmişdir.
Seminar çərçivəsində Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti ilə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası arasında Birgə Fəaliyyət Planı imzalanmışdır.

A workshop on advertising activities in the field of audiovisual media has been held
On November 4, 2022, the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan jointly organized an awareness workshop on advertising activities in the field of audiovisual media.
Speaking at the event, head of the State Service Mammad Abbasbeyli informed the participants of the workshop about the activities of the institution he represents and emphasized that the organization of such workshops, as well as cooperation between the two organizations will contribute to the regulation of advertising activities on television and radio broadcasting.
The chair of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Ismat Sattarov highly appreciated the organization of joint activities between the two institutions in the direction of regulation of advertising activities and spoke about the planned works in this field.
At the workshop, speeches were made on the features of advertising and sponsorship in television and radio broadcasting, the requirements of the legislation, proposed amendments and additions to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Advertising", the requirements of the legislation on unfair, inaccurate and hidden advertising, directions of control in advertising activities of the State Service and other topics.
Within the workshop, a Joint Action Plan was signed between the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan.