21-23 iyul tarixlərində Şuşa şəhərində "4-cü Sənaye İnqilabı dövründə Yeni Media" mövzusunda 1-ci Şuşa Qlobal Media Forumu keçirilmişdir. "Heydər Əliyev İli" çərçivəsində və Azərbaycan Milli Mətbuatının 148-ci ildönümü ilə bağlı keçirilən Forumda 49 ölkədən 150 xarici qonaq, o cümlədən dünyanın 34 ölkəsinin dövlət informasiya agentliyi, 12 beynəlxalq təşkilat və media qurumu iştirak etmişdir. Forumun açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev çıxış etmiş və forumun iştirakçılarının suallarını cavablandırmışdır.
Dünyanın tanınmış və nüfuzlu media rəhbərləri, ekspertləri rəqəmsal dövrdə jurnalistika və kommunikasiyada yeni alətlər, rəqəmsal transformasiya, müasir informasiya mühitində media menecmenti və dayanıqlı media biznes modellərinin yaradılması, yeni mediada istehlak tendensiyaları və media savadlılığı, dezinformasiya və feyk nyusla mübarizə üsulları, jurnalistlərin təhlükəsizliyi və digər məsələləri müzakirə etmişlər. Forum çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatı Media platformasının yaradılması təşəbbüsü də irəli sürülmüşdür.
Bugünədək çoxsaylı beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi Şuşa şəhəri müstəqil Azərbaycanın tarixində ilk dəfə olaraq dünyanın aparıcı media, jurnalist təşkilatları rəhbərlərini, media, informasiya-kommunikasiya sahəsində nüfuzlu ekspertləri, tanınmış jurnalistləri bir araya toplayan foruma ev sahibliyi etmişdir.

The 1st Shusha Global Media Forum was held
On July 21-23, the 1st Shusha Global Media Forum on "New Media in the 4th Industrial Revolution" was held in Shusha. 150 foreign guests from 49 countries, including state information agencies of 34 countries of the world, 12 international organizations and media institutions attended the Forum held within the framework of "Haydar Aliyev Year" and in connection with the 148th anniversary of Azerbaijani National Press. The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev participated in the opening ceremony of the Forum and answered the questions of the participants of the Forum.
The world's well-known and influential media leaders and experts discuss new tools in journalism and communication in the digital age, digital transformation, media management in the modern information environment and the creation of sustainable media business models, consumer trends in new media and media literacy, methods of combating disinformation and fake news, safety of journalists and other the issues. İnitiative of establishment of the Media Platform of The Non-Aligned Movement was also put forward by the Forum.
The city of Shusha, which has hosted numerous international events, for the first time in the history of independent Azerbaijan, hosted the Forum that brought together heads of the world's leading media, journalistic organizations, and influential experts in the field of media, information and communication technologies and famous journalists.